IOBO.pl – Darmowe ogłoszenia Brak kategorii Cięcie strumieniem wody, cięcie wodą – popularne metody obróbki metali

Cięcie strumieniem wody, cięcie wodą – popularne metody obróbki metali


Cięcie strumieniem wody

Cięcie strumieniem wody czy cięcie laserem, to sposoby obróbki metali. Dzięki nowoczesnym maszynom usługi obróbki materiałów wykonywane są na wysokim poziomie. Nowoczesne maszyny, na które decyduje się coraz większa ilość przedsiębiorców ma wiele zalet.  

Cięcie strumieniem wody – czym się charakteryzuje?

Ogólna nazwa technologii to Waterjet. Jest to nic innego jak proces cięcia lub czyszczenia różnych materiałów z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem. Cała idea narodziła się w latach 70, ale zastosowanie znalazła w 80. Zasada działania polega na użyciu strugi wody do przyspieszenia ziaren ścierniwa. Płyn po przejściu przez dyszę powoduje inżektorowe zasysanie ścierniwa do komory miksującej. Mieszanina jest transportowana do dyszy w celu uformowania i ustabilizowania. W ten sposób powstaje struga, która jest w stanie przeciąć najtwardsze materiały, a jej prędkość przekracza 300 m/s.

Cięcie wodą i zalety tej metody obróbki

Jeżeli szuka ktoś systemu do cięcia każdego materiału, który pozostawia wszystkie inne w tyle, to wiele firm poleciło by system cięcia wodą. Narzędziem tnącym, jak sama nazwa wskazuje jest strumień wody o bardzo wysokim ciśnieniu. Taki proces pozwala osiągnąć wysoką precyzję i jakość powierzchni ciętej. Wykorzystanie tego sposobu pozwala osiągnąć równą, gładką krawędź detali. Dzięki temu nie wymagają one obróbki mechanicznej, jak frezowanie czy toczenie. Maszyna zapewnia niezawodne działanie i skrócenie czasu produkcji. Oprócz tego w całym procesie znajdzie się kilka korzyści dla środowiska.

Cięcie wodą

Cięcie laserem – dowiedz się więcej!

Oprócz cięcia wodą, do procesu obróbki materiałów metalowych wykorzystuje się narzędzie zwane plazmą oraz laser. Ten ostatni to naprawdę ciekawy proces. Wiązka lasera uderza w powierzchnię materiału i silnie ją nagrzewa, aż do stopnia całkowitego odparowania. Właściwy proces rozpoczyna się wtedy, kiedy wiązka całkowicie wniknie w materiał w jednym punkcie. Czym jest laser? Jest to urządzenie emitujące promienie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Wykorzystuje wtedy zjawisko emisji wymuszonej. Promieniowanie jest spójne i jest zazwyczaj spolaryzowane.