Komórki macierzyste wykorzystywane są z powodzeniem w ortopedii. W ostatnich latach przeprowadzono wiele udokumentowanych zabiegów regeneracyjnych z wykorzystaniem właśnie tych komórek. Pozytywne efekty leczenia przyczyniają się do rozpowszechnienia tej metody w wielu klinikach.
Leczenie komórkami macierzystymi – dla kogo?
Na początku leczenie komórkami macierzystymi wykonywane było u sportowców. Zabieg wykonywany jest najczęściej w obrębie stawu kolanowego. Często wymaga on 2-3 krotnego powtórzenia, w zależności od dysfunkcji, z jakimi zmagają się pacjenci. Leczenie komórkami macierzystymi jest skuteczne do leczenia urazów, kontuzji, zapalenia ścięgien, więzadeł oraz po ortopedycznych zabiegach operacyjnych.
Kwalifikacja do zabiegu – jak wygląda?
W przypadku urazów ortopedycznych, to lekarz ortopeda kieruje na zabieg leczenia komórkami macierzystymi. Zabieg realizowany jest w terminie od 2 do 4 tygodni po umówieniu się na niego. Przed zabiegiem niezbędne jest wykonanie podstawowych badań krwi. Zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych odbywa się w ciągu jednego dnia. Lekarz po przeprowadzeniu zabiegu może zlecić rehabilitację, która niezbędna jest często do szybkiego powrotu do zdrowia.
Ortopeda Poznań – jak wykonywany jest zabieg?
Komórki macierzyste pobierane są z tkanki tłuszczowej pacjenta. Następnie tkanka tłuszczowa zostaje odfiltrowana. Podczas tego procesu uzyskuje się komórki macierzyste. Metoda ta jest prosta, a przede wszystkim bezpieczna i nieinwazyjna.
Komórki najczęściej pobierane są z środkowej partii ud, a po ingerencji lekarza ortopedy nie zostaje ślad na skórze. Następnie te same komórki zostają użyte w zabiegu, po opłaceniu kosztów leczenia przez zakwalifikowanego pacjenta.
Leczenie komórkami macierzystymi jest jedną z innowacyjnych metod, które wykonywane są w ortopedii. Warto znaleźć odpowiedniego specjalistę, który wykonuje takie zabiegi. Jest to szybka i prosta metoda na uzyskanie pełnej sprawności fizycznej.