IOBO.pl – Darmowe ogłoszenia Brak kategorii Z jaką dziedziną medycyny związane jest badanie EMG?

Z jaką dziedziną medycyny związane jest badanie EMG?


Dobry neurolog Kraków

EMG to badanie, które wykonywane jest w szpitalach. Jednak nie każdy wie, na czym dokładnie polega. Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się, w jakim celu wykorzystywane jest badanie EMG, kto je zleca oraz co można dzięki niemu wywnioskować.

Czym jest badanie EMG?

Czy wcześniej spotkałeś się z pojęciem badania EMG? Jeśli nie, to już tłumaczę, na czym ono polega i czym jest. Badanie EMG wykonywane jest w celu sprawdzenia, jak funkcjonują mięśnie i stawy. Dzięki temu możliwe jest stwierdzenie wielu chorób, które dotyczą układu nerwowego. Kto zleca o badanie? Najczęściej jest to lekarz neurolog Kraków. Lekarz ten może zlecić wiele innych dodatkowych badań, a do najpopularniejszych z nich zaliczamy: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, elektroencelografię (EEG), tomografię emisyjną (PET-CT) oraz badanie EMG.

Neurolog Kraków

Badanie EMG Kraków – najważniejsze informacje

Celem elektromiografi jest ocena funkcjonowania układu mięśniowego oraz układu nerwowego. Badanie to pozwala nie tylko zlokalizować zmiany patologiczne, ale również określić dynamikę ich rozwoju czy ustalić ich wielkość. EMG stosowane jest do wykrycia takich chorób jak:

  • dystrofia mięśniowa,
  • stwardnienie boczne zanikowe,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • rdzeniowy zanik mięśni.

Rodzaje badania EMG

  • EMG globalne – badana jest pobudliwość wszystkich grup mięśniowych kończyn;
  • próba tężyczkowa – pozwala na wykrycie nadpobudliwości i wyładowań u osób z tężyczką;
  • próba miasteniczna – jest to badanie transmisji nerwowo-mięśniowej.

Pacjenci, którzy zmagają się z objawami mogącymi sugerować chorobę neurologiczną, powinny skontaktować się z dobrym neurologiem Kraków. Zleci on szereg badań, postawi prawidłową diagnozę oraz wdraża skuteczne leczenie. Jak znaleźć dobrego lekarza neurologa? Często jest to dość problematyczne, dlatego najlepiej jest zapoznać się z opiniami pacjentów, którzy już wcześniej korzystali z konsultacji u danego specjalisty.